• ישראל שוקלת “להיענות לבקשת הרשות הפלסטינית” ולהקטין את כמות החשמל שהיא מוכרת לרצועת עזה.
  • תושבי עזה סובלים מתשתיות (חשמל, מי שתייה, סילוק שפכים) במצב ירוד, בין היתר בגלל מחסור בחשמל, וגופים מקצועיים מתריעים כבר עכשיו מפני אסון הומניטרי מתקרב.
  • כרגע, בין 80 ל-100 אחוז מהחשמל שעומד לרשות תושבי עזה מגיע מישראל. 100 אחוז מהפריטים הנחוצים לתיקון, תחזוק או פיתוח התשתיות חייבים אישור של ישראל.
  • ישראל אינה ספּק ניטרלי לרצועה. שליטתה הרצופה כבר 50 שנה בחיי התושבים ובנסיבות חייהם מטילה עליה אחריות ליזום ולקדם פתרונות מידיים, רחבים ובני קיימא, שיאפשרו חיים תקינים לתושבי רצועת עזה. הפחתת כמות החשמל היא קו אדום שאין לחצותו.

יום א, 11 ביוני 2017: ארגון גישה פנה הבוקר לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, במכתב דחוף המתריע בפני סכנת אסון הומניטרי, שעלול לפרוץ ברצועת עזה אם ישראל תצמצם את אספקת החשמל לרצועה. זאת בעקבות דיווחים על כוונת ישראל להקטין את נפח החשמל שהיא מוכרת לרצועה כבר שנים (120 מגה ואט), בתגובה להחלטת הרשות הפלסטינית לצמצם את מימון החשמל לעזה.

בפנייה הדחופה מבהיר גישה כי כבר כעת המצב ברצועה חמור ומסוכן: תחנת הכוח היחידה ברצועה מושבתת מאז אמצע אפריל בשל סכסוך כספי בין חמאס לרשות, ומאז, בין 80 ל-100 אחוז מהחשמל שעומד לרשות שני מיליון תושבי הרצועה מסופק על ידי ישראל (תלוי באספקה ממצרים). כבר עכשיו 100 מיליון ליטרים של ביוב לא מטופל זורמים לים מדי יום, התושבים מקבלים עד ארבע שעות חשמל רצופות שלאחריהן 12 שעות נתק לפחות, תחנות התפלה מושבתות, שפכים לא נשאבים, גנרטורים מופעלים עד קצה היכולת. מחלקות בבתי חולים מושבתות בשל המחסור בחשמל ומי שתלויים במכשור מציל חיים נמצאים בסכנה. צמצום אספקת החשמל ידרדר עוד יותר מצב מסוכן ולא יציב.

גישה מזהיר בפנייתו לשר הביטחון שגם כאשר פועלת תחנת הכוח ברצועה, סך החשמל, כולל זה הנרכש ממצרים, מספיק לכמחצית מהדרישה. החסך התשתיתי החמור הזה נוצר תחת שלטון ישראל ברצועה. גם לאחר יישום תוכנית ההתנתקות, ב-2005, מקיימת ישראל היבטים רבים מאוד של שליטה על חיי התושבים ומנווטת בפועל את הכלכלה בעזה. ישראל אינה ספּק, שנענה לדרישה של לקוח. מתוקף השליטה הרבה שלה בחיים בעזה היא אחראית לתקינות החיים של תושביה. עליה גם האחריות למצוא פתרונות כיצד להמשיך ולספק את מלוא החשמל וגם לדאוג לקדם את הגדלת כמות החשמל הנחוצה לחיים מודרניים תקינים של תושבי עזה, שמסיהם נגבים ונאספים בידי ישראל.

ידוע כי גם לרשות הפלסטינית, לממשלה בפועל בעזה, למצרים ולקהילה הבינלאומית אחריות למצב הרעוע של התשתיות ברצועת עזה, אבל הדבר אינו מבטל את אחריותה הניכרת של ישראל למצב. ממילא בכירים בממסדים הביטחוני והמדיני בישראל מתבטאים, במיוחד מאז 2014, כי האינטרס הישראלי הוא שיפור תנאי המחייה ברצועה וסיוע לפיתוח לכלכלתה. הפעולות של ישראל סותרות את הניתוח הזה, מסכנות גם את האיזון באזור, ועלולות להוביל לסבב אלימות מיותר נוסף.

הפחתת כמות החשמל היא קו אדום שאין לחצותו. יש להוריד מראש אפשרות זאת מעל הפרק ולחתור להתאמת התשתיות ברצועת עזה לצרכים של תושביה.

המכתב לשר הביטחון, אביגדור ליברמן.