אדם שרוצה לצאת לניתוח לב פתוח של אמו או לחתונת אחיו, לא יכול להרשות לעצמו שלא לקבל תשובה בזמן. איור: נעם רבינוביץ'
אדם שרוצה לצאת לניתוח לב פתוח של אמו או לחתונת אחיו, לא יכול להרשות לעצמו שלא לקבל תשובה בזמן. איור: נעם רבינוביץ’

מאוד קשה לצאת מעזה. זה לא סוד. עמדת גישה בנוגע למגבלות התנועה הללו ידועה גם היא. אבל פעם בכמה זמן מתקבלות החלטות שמפתיעות גם אותנו, דברים שלא האמנו שבאמת נאלץ להתווכח עליהם. ואיכשהו, כמעט תמיד הדברים הללו מסתתרים מאחורי הכותרות הבנאליות והמשעממות ביותר. הכירו את “נוהל מתן מענה”.

בקצרה, מדובר בנוהל, שקובע בתוך כמה זמן מחויבת המדינה לענות לבקשות של פלסטינים לצאת מרצועת עזה או להיכנס אליה. על פי הנוהל, בקשות למעבר בין עזה לגדה יועברו עד 14 ימי עבודה לפני מועד המעבר המבוקש, ותשובה תינתן לכל המאוחר חמישה ימים לפני המועד, כדי לאפשר למבקש לפנות לערכאות משפטיות במקרה הצורך. מדובר בנוהל קטן והכרחי, במיוחד אם לוקחים בחשבון שהתנועה בין עזה לגדה מוגבלת, ברוב המקרים, ל”מקרים הומניטריים חריגים”, ובדרך כלל פירוש הדבר טרגדיות ושמחות מיוחדות של קרובי משפחה. במקרים כאלו, לזמן חשיבות קריטית. אדם שרוצה לצאת לניתוח לב פתוח של אמו או לחתונת אחיו, לא יכול להרשות לעצמו שלא לקבל תשובה בזמן.

הנוהל הזה, שהצורך בו נראה מובן מאליו, גובש רק בעקבות הליך שהתנהל ב-2006 בבג”ץ. הוא מעולם לא פורסם – פגם מנהלי חמור – ומעטים יודעים על קיומו, על אף שהנוהל עשוי להשפיע ישירות על חייהם. לאחרונה גילינו באקראי שהגוף שמטפל בבקשות יציאה של פלסטינים מעזה, מנהלת התיאום והקישור עזה (מת”ק עזה), החליט לגנוז אותו ו”לערוך עבודת מטה לגיבוש נוהל חדש”. למרות שאין נוהל חדש עדיין, ולמרות הצורך הברור בזמני תגובה ראויים לבקשות מעבר, במת”ק מתנהלים כבר שנה בלי נוהל. בקשות של פלסטינים נותרות בלא מענה, לעתים עד שחולף מועד המעבר המבוקש, גם במעט המקרים הדחופים שבהם ישראל מתירה מעבר בין עזה לגדה. אנשים לא יכולים לצאת לחתונה של קרובי משפחה או לעמוד לצד קרוב משפחה שעובר פרוצדורה רפואית מסובכת. חמור מכך, הם לא מקבלים את הזכות הבסיסית לפנות לבית המשפט, משום שאיש לא טרח אפילו לענות לבקשתם. זה המצב כבר שנה. ב-11 במרץ עתרנו לבג”ץ, כדי שיורה למתאם פעולות הממשלה בשטחים לקבוע הסדרי ביניים עד שעבודת המטה תסתיים. ב-26 באפריל המדינה צריכה לענות. בינתיים, האנשים שאמורים להחליט אם אדם יזכה לראות את משפחתו או לא יכולים לקחת את הזמן.