אסורים בכניסה: בגדים, נעליים, עץ, אלומיניום, קרטוני אריזה, ניירות A4, כלי מטבח ומוצרי חשמל. צילומים: stock.xchg
אסורים בכניסה: בגדים, נעליים, עץ, אלומיניום, קרטוני אריזה, ניירות A4, כלי מטבח ומוצרי חשמל. צילומים: stock.xchg

7 ביולי, 2014. זהו היום השני ברציפות שבו ישראל ממשיכה להגביל כניסת סחורות אזרחיות דרך מעבר כרם שלום. המעבר פתוח רק להכנסת תרופות, מוצרי מזון, פירות, ירקות ודלקים.

בחודש שעבר, למשל, עברו דרך מעבר כרם שלום גם בגדים, נעליים, עץ, אלומיניום, קרטוני אריזה, ניירות A4, כלי מטבח ומוצרי חשמל. ביומיים האחרונים נאסרה כניסתן של סחורות אלה. אתמול הותרה הכנסתן לרצועה רק 170 משאיות נושאות סחורה מתוך 349 משאיות שהוזמנו על ידי סוחרים ברצועה. היום אמורות להיכנס 150-140 משאיות בלבד.  בשל ההגבלות החדשות,  היום הזמין הצד הפלסטיני רק סחורות המותרות לכניסה. הייצוא עדיין נאסר כליל.

מצה”ל וממתאם פעולות הממשלה בשטחים טרם התקבלה תשובה לפניותינו לקבלת מידע על המגבלות החדשות על כניסת סחורות.

אתמול הורה משרד הביטחון על צמצום מרחב הדיג לאורך חופי עזה משישה לשלושה מיילים ימיים. זוהי הפעם הרביעית מאז מבצע “עמוד ענן” שבה משנה משרד הביטחון את מרחב הדיג, שעמד על שישה מיילים ימיים מאז ה-21 במאי, 2013.

התנועה במעבר ארז עודנה מוגבלת ליציאתם מעזה של חולים, זרים ולכ-60 סוחרים בלבד. התנועה בארז מוגבלת מאז 13 ביוני. במשרד הביטחון לא ראו לנכון להסביר מדוע הוגבלה התנועה במעברים, ועולה חשד שההגבלות החדשות אינן נובעות מהערכה ביטחונית קונקרטית אלא נועדו לשמש כאמצעי ענישה שרירותי, שמופעל כנגד אזרחי הרצועה.

ראוי להזכיר, ששימוש בהגבלות תנועה כאמצעי להפעלת לחץ על אוכלוסייה נחשב לענישה קולקטיבית שאסורה על פי החוק הבינלאומי.